HIPHOP REVOLUTION FESTIVAL - 17 NOVEMBER
Hiphop Revolution Festival 2024 är en femton års dansfestival och har hållits de första fem åren i Jönköping men kommer att hållas för tionde gången i Göteborg, Sverige. Oavsett om du vill kolla på dans-tävling eller delta själv, gå på dags-klubb, ta en massa dans-workshop, se olika föreställningar eller njuta av föreläsning så erbjuder årets upplaga något för alla. Alla aktiviteter som sker under festivalen är drogfritt och till för alla åldrar, grupper och barnfamiljer, där man kan njuta både som deltagare eller publik. Festivalen är gjord från dansare till dansare och även till alla som vill uppleva dans, musik, kultur och underhållning.
– Missa inte att fira festivalens femtonårsjubileum med oss i år. Festivalen har pågått sedan 2009 och vi är glada att kunna presentera ännu ett år med mycket dans, jam, kulturaktiviteter och ren gemenskap -
- Vi startar festivalprogrammet onsdagen den 13 november på Kulturhuset Möllan med den nya programpunken; scenkonst-dagen. Här erbjuder festivalen möjligheten att se två dans-föreställningar.
- Därefter tar vi oss torsdag 14 november på Arena Första Lång med en gratis föreläsning och det årliga öppna panelsamtalet “Revolution talks” med vår moderator Mike Gamble & inbjudna gäster.
- Under fredagens program 15 november kommer vi att vara på Studiefrämjandet Göteborg & vi kommer att erbjuda tre 90 minuters medel nivå dans-workshop i hip hop/popping/house-dans och fem 60 minuters nybörjare/öppen nivå dans-workshop i hip hop/popping/house-dans/breaking med årets domare.
- Lördagens program 16 november kommer vi att vara på SLiCE Göteborg som inkluderar en klubb känsla uttagning som kallas cypher tryouts i solokategorierna hip hop, popping, house-dans, breaking, junior allstyle 16- & vuxen allstyle 17+. Varje cypher tryouts är 75 minuter. Man kan delta i klubben både som publik och deltagare, där entrébanden visar vem som tävlar och vem som klubbar. Klubben är både drogfritt, ljudnivån anpassad för barn och är även familjevänligt, så vem som helst kan delta. Begränsade sittplatser.
- Söndagens program 17 november kommer vi att vara på Trädgår’n Göteborg som inkluderar topp 8 i solo-kategorierna och allstyle-kategorierna. Från topp 4 kommer vi att slå samman de två allstyle-solokategorierna och skapa 2 mot 2 “Battle 4 Generations”. Det kommer att inkludera ett junior allstyle & ett vuxen allstyle lag. Vi kommer även att ha live akt, cypher, jam, domare showcases & mycket mer.
*Eventet kommer också att erbjuda hållbarhetskläder i begränsad upplaga från Dedicated Brand och mer underhållning som uppträdanden, showcase, öppet dansgolv, förfest, efterfest och mycket annat roligt under hela dansevenemanget.
FINAL DAGEN
Program: Topp 8 i solokategorierna + junior allstyle 16-, vuxen allstyle 17+, “Battle 4 Generations” team, live akt, showcase, cypher, jam och mycket mer.
Plats: Trädgår’n Göteborg.
Datum: Söndag 17 november.
Tid: 13:30-19:30.
Hemsida: Hiphop Revolution Festival
Information:
Plats: Nya Allén 11, Trädgårn
Datum: 17 November
Ålder: Ingen åldersgräns
Tid: 13:30-19:30
------------------------------
Arrangör: ID Crew Förening
Trädgår’n kontakt:
Telefon: 031-102080
Email: info@tradgarn.se
Webbplats: https://www.tradgarn.se
Instagram: Trädgår’n
Facebook: Trädgår'n Facebook